Jak a proč jsem začala žít lagom

Já a lagom

Dlouho jsem svůj život upravovala tomu, jak si dnešní doba žádá. Aby byl stále perfektní, aby každý okamžik vypadal tak, jako by právě vypadl z Instagramu. Všechno špatné, ošklivé nebo bolestné schovat, všechno krásné, luxusní a dokonalé ven. Snídani jsem byla schopná upravovat hodinu, aby se z obyčejné ovesné kaše s ovocem stala lákavá miska zdravého jídla, kterou se nebudu stydět vyfotit a postnout. A pak jsem jí prostě zamíchala, jedla a počítala liky. Kupovala jsem stále nové věci. Ne proto, že staré už by nefungovaly nebo nevypadaly dobře. Zkrátka proto, že to nové bylo barevnější/voňavější/značkovější.

Postupně jsem se dostala do ošklivého kolotoče, ze kterého jsem začala být unavená a zoufalá. Ale proč, ptala jsem se? Vždyť mám super práci, krásný byt, hromadu věcí. Postupně jsem si začala uvědomovat, že je to kvůli tomu, že nežiju život právě tady a teď. Že se pořád honím za ideálem a dokonalostí, která ale nikdy nepřijde. Že jsem ze svého života nešťastná, ne proto, že by byl špatný, ale že neodpovídá vždy tomu, jak vypadá život ostatních – perfektní. Kupovala jsem věci, které jsem nepotřebovala, a začaly se mi doma hromadit. Ano, měla jsem z nich chvíli radost, ale za pár dní jsem potřebovala zase něco dalšího. Tenhle pocit nikdy nepřestal, nikdy jsem neměla dost. Litovala jsem toho, že nemohu odletět na Bali pracovat na volnou nohu (protože to vypadalo, že to dělá snad každý druhý), že musím zůstat „trčet“ tady v Čechách. Že nemám tak sexy vyrýsovanou postavu jako všechny ty fitness holky.

Paradoxně mě to začalo uvrhat do deprese, přestože ve skutečnosti je můj život hrozně fajn. Bylo hrozně důležitý, že jsem si tyhle pocity uměla pojmenovat a podívat se na ně s nadhledem. Díky tomu jsem si řekla dost, už nechci mít život ovlivněný sociálními sítěmi, marketingem a jinými lidmi. Chci svůj život žít po svém. Přestala jsem nakupovat zbytečnosti, trápit se tím, že nejsem „dostatečně“ fit a a užívat si to, že bydlím v krásném bytě v Praze, v jednom z nejhezčích měst na světě. Začala jsem se více zajímat o věci kolem sebe, o přírodu, o trvale udržitelný svět, o stravu a pohodu mého vnitřního já. Věci jsem nejenom přestala kupovat ve velkém, těch zbytečných jsem se začala dokonce zbavovat. Začala jsem rozumět tomu, že méně je někdy více.

Pár měsíců o této změně jsem náhodou narazila na pojem „lagom“, který by se ze švédštiny dal přeložit jako „ani málo, ani moc, tak akorát“. Lagom může být cokoliv, můžete být lagom najezení, mít lagom věcí nebo zkrátka lagom žít. Když jsem se začala o lagom více zajímat, zjistila jsem, že to přesně odpovídá mému novému stylu žití. Díky lagom jsem vypilovala to, co už jsem uměla a dělala, ale poznala a zavedla jsem i spoustu nových věcí. Lagom můžete promítnout do všech oblastí vašeho života – jídla, vztahů, práce nebo domova. A já jsem z toho natolik nadšená a natolik to změnilo můj život ke spokojenosti, že jsem se rozhodla o to podělit s každým, kdo žije život jako já dřív a je z toho stejně nešťastný. Jo a jedním z velkých benefitů lagom je i to, že ušetříte. 🙂

2 thoughts on “Jak a proč jsem začala žít lagom”

  1. Úžasný. Přesně tohle jsem si potřebovala přečíst a jako bych tu část jak to bylo předtím psala já! Jsem teď ve fázi změny… Protože už me takový život vážně nebaví a tak krucek po krucku zjišťuji co mi vyjovuje a co je prostě lepší. Zrusila jsem instagram a uz to me tak neskutecne osvobodilo, nikdo v okoli to nechápe,ale me je proste líp! Super blog!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *