Kaligrafie: jak začít (1. díl)

Volný čas

Cvičný sešit se základními tahy zdarma ke stažení zde.

Jednou z věcí, kterou dělám ve svém volném čase, je snaha naučit se umění kaligrafie, nebo-li krasopísma. Už od školy jsem velmi obdivovala každého, kdo uměl hezky psát. Já jsem od mala psala tak, jako bych měla místo ruky kopyto s tužkou. Zkrátka mi tento „dar“ nebyl nikdy dán. Postupem času jsem ale zjistila, že to není až tak o talentu jako o cviku a trpělivosti. Proto jsem si to dala za jeden ze svých „až-někdy“ cílů. Znáte to, s tímhle začnu až, tohle bych možná zkusila, tohle je hezké, ale není čas. Tak přesně tam jsem si to zařadila. Nicméně se změnou mého životního stylu na lagom se najednou objevil čas, a zejména chuť a vůle s tím začít. A tak jsem začala a vám poradím, jak můžete začít také. 🙂

V první řadě je třeba říci, že existuje nepřeberné množství stylů a v rámci každého stylu mnoho druhů písem. Z toho jsem byla zprvu hodně paralyzovaná a nevěděla jsem, čím začít. Ideální volbou je gotické písmo. Podle mého názoru je celkem snadné na zvládnutí a zároveň do ruky získáte potřebný grif i pro další písma. Pro gotické písmo je skvělým nástrojem tzv. Pilot Parallel Pen. Má má široký plochý hrot a plní se bombičkami s inkoustem. Díky tomu má velmi přesnou linku a část práce odvádí za vás. Já jsem si totiž úplně původně koupila Pilot Lettering Pen, které má podobný hrot, ale je to fixa, tudíž linku nemá tak přesnou a práce s ním je obtížnější.

Na co budete psát? V podstatě na cokoliv, ale na začátku je určitě dobré mít nějaké linky, aby vám písmo neskákalo sem a tam. Já jsem proto začínala se čtverečkovaným blokem. Výška písma se určuje podle šířky hrotu nástroje, kterým píšete. To je krásně ukázáno na videu níže.

V dnešní YouTube době není nic snadnějšího, než si najít vhodné tutoriály, a pak už jen psát, psát a psát. Umění kaligrafie vyžaduje trpělivost a cvik. Většinou trvá několik měsíců, než jste opravdu „vypsaní“. Ale vydržte a nevzdávejte se, výsledek za to stojí. Já sama mám za sebou teprve pár týdnů a moje písmo zatím rozhodně nevypadá dokonale. 🙂

Pro začátek radím postupovat podle videí níže, kde jsou krásně ukázány některé styly v gotickém písmu, a to za použití výše zmiňovaného Pilot Parallel Pen. Než se ale pustíte do psaní abecedy, úplně nejlepší je popsat několik archů papíru pouze čárkami, jak tlustými (když je hrot rovnoběžně s linkou), tak tenkými (když je hrot kolmo k lince). Získáte tak povědomí o tom, jak s nástrojem zacházet a jak ho držet. A čím přesnější se naučíte linky ještě předtím, než začnete psát, tím lépe samotné psaní půjde. K tomu jsem vám vytvořila cvičný sešit s 5 základními tahy a dostatkem místa k procvičování, který si můžete zdarma stáhnout zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *