Pár slov o lagom

Já a lagom

K lagom jsem se dostala úplnou náhodou – někde na Facebooku mě chytila soutěž o knížku Lagom od Niky Brantmark. Hrozně se mi líbil přebal knížky i její podtitul „tajemství spokojeného života“, které už jsem se nějakou dobu snažila objevovat. Pátrala jsem nejen po obsahu knížky, ale i po tom zvláštním slovu „lagom“. Nepřekvapivě jsem v češtině našla jen pár odkazů, ale kupodivu i zahraničních bylo málo. Knížku jsem si proto hned druhý den běžela koupit, protože se zdála být jedním z mála zdrojů informací. Niky Brantmark je velmi povolanou osobou na to psát o lagom. Je totiž Britka, která si za manžela vzala Švéda a přestěhovala se za ním. Musím říct, že knížka je fajn, pokud chcete získat obecný přehled o lagom a v jakých oblastech se může vyskytovat (spoiler alert – ve všech). Bohužel řadu nápadů a rad nejde úplně aplikovat u nás v krásné české domovině. Například doporučení na ranní koupel, ideálně venku v jezeře. No, ráda bych, ale nejblíže mám Vltavu, takže… 🙂 Každopádně mě knížka hodně inspirovala a sloužila mi jako odrazový můstek k tomu si lagom začít přizpůsobovat pro svůj život v Česku.

Jak už jsem párkrát zmínila, lagom by se volně dalo přeložit jako „ani málo, ani moc, zkrátka tak akorát.“ Říká se, že výraz pochází od starodávných Vikingů a je zkratkou „laget om“. To znamenalo, aby každý Viking myslel při pití z rohu na ostatní a napil se jen tolik, aby se dostalo na všechny. Lagom tedy odpovídá rovnováze a umírněnosti. U Švédů ho typicky můžete najít v jejich domovech, které jsou vybavené spíše skromně než přeplácaně, a laděné do studenějších odstínů šedé, růžové, béžové a bílé, sem tam s výraznějšími a designovými prvky. Díky švédské firmě IKEA si podobnou domácnost můžeme zařídit i my tady v Čechách. Lagom však proniká i do dalších oblastí. Například v jídle je to o využívání lokálních a sezónních surovin, a také o tom s ním neplýtvat. Velký důraz klade lagom na ekologii, respektive recyklaci a ochranu přírody. Pro mě osobně je lagom o zážitcích, ne o věcech. Tím mám na mysli to, že než abych si koupila značkovou kabelku, raději si dopřeju výbornou večeři, výlet do přírody vlakem nebo si dojdu na výstavu. Důležité je říct, že i když je lagom o šetření (peněz, jídla, přírody nebo energie) a omezování konzumu, není synonymem zbytečného a přehaného skrblení. Zkrátka jde o to utrácet peníze s rozmyslem a najít radost a potěšení spíše v maličkostech a skormnosti než okázalosti a luxusu.

Uvědomila jsem si, že si vlastně můžu vytvářet lagom podle svého a uplatňovat ho v podstatě kdekoliv. Začala jsem vymýšlet vlastní cesty, případně se inspirovala. S lagom je úzce spojený minimalismus a organizace věcí. V tom směru mě hodně inspirovala Marie Kondo a její metoda úklidu KonMari, které určitě věnuji pár článků. V oblasti jídla jsem začala vaření podřizovat tomu, jaké suroviny jsou v daném ročním období nejlevnější a zároveň nejchutnější. V lednu prostě nemá smysl kupovat rajčata nebo jahody, za které v tu dobu utratíte majlant a chuť navíc nebude nic moc. Volný čas jsem se naučila trávit smysluplněji i bez toho, aby to výrazně provětralo mojí peněženku. Zjistila jsem, že že takových možností je kolem mě hromada. A v neposlední řadě jsem se opravdu naučila radovat z maličkostí, přestože to zní jako stokrát ohrané klišé.

A o tohle všechno se s vámi moc ráda podělím. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *